Adres naszej szkoły: ul. Armii Krajowej 1, 73-107 Stargard Szczec., tel. 091 576-07-68, e-mail: spnr6stargard_xl@wp.pl
 
 
 

 
 

 

"...Nie płaczcie nad moją nieobecnością, czujcie się blisko mnie i mówcie do mnie jeszcze. Będę Was kochał z Nieba, jak kochałem na Ziemi..."

Jan Paweł II

Na zawsze w naszych sercach!!!
 
 


Realizacja zadań programu "Szkoła bez przemocy"


POPIERAMY AKCJĘ
BYKOM STOP!!! EDUKURIER
 
 
SONDA
Kto odwiedza naszą stronę? Jesteś...

 
  

ARCHIWUM WIADOMOŚCI
MAJ 2016


Wiadomość: "BRZECHWA NIE TYLKO DLA NAJMŁODSZYCH"

31 maja odbył się X międzyszkolny konkurs recytatorski "Brzechwa nie tylko dla najmłodszych", organizowany w celu popularyzacji lirycznej twórczości Naszego Patrona.

W lipcu minie 50 lat od śmierci poety, ale jego utwory są wiecznie żywe, uczą, bawią i wzruszają kolejne pokolenia. Dorobek Brzechwy nie ogranicza się jedynie do znakomitych utworów dla najmłodszych. Składają się nań także utwory satyryczne, piosenki, powieść autobiograficzna " Gdy owoc dojrzewa" i piękne liryki. Rozmaitość gatunków i form wypowiedzi świadczy o tym, iż był poetą wszechstronnym i niepospolitym.

W konkursie, który był spotkaniem z urokliwą poezją Brzechwy, wystąpiło dziewięcioro uczestników z pięciu stargardzkich szkół (SP 3, SP 5, SP 7, SP 8 i SP 6).
Recytowali oni następujące utwory: "Wieczór ( Kto Cię...)", "Poświecenie, "Baśń o rudobrodym koźle", "Droga do Morskiego Oka", " Anioł", " Paryż", "Taktowne umieranie", "Ty jesteś moje hobby".

Spotkanie wzbogaciły piosenki G. Turnaua do wierszy Brzechwy oraz felieton poety "Niekoniecznie słoń", czytany przez Joannę Mędyk z klasy Va.
Wszystkim uczestnikom i ich nauczycielom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!!!

Wyróżnienia i nagrody otrzymali: Anna Margas (SP 5) - "Baśń o rudobrodym koźle", Dawid Rataj (SP 8) - Ty jesteś moje hobby", Łukasz Brodowski (SP 6) - "Paryż".
Gratulujemy wyróżnionym uczniom i ich opiekunom: p. U. Kościak, p. A. Ilnickiej i p. K. Kuchcie.
Wszystkim życzymy dalszych sukcesów!

Konkurs prowadziły: Inez Szałaj i Karolina Wiśniewska z kl. IVa - serdecznie dziękuję.
Nagrody książkowe oraz poczęstunek dla gości ufundowała Rada Rodziców.

L. Stefanowicz

GALERIA
Wiadomość: I MIEJSCE W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO!

Dnia 24 maja w Szkole Podstawowej nr 8 odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego dla klas III "Spelling Master".
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IIIA - Olivier Michalczuk i Maciej Stasiak. Zmagania obejmowały umiejętności językowe w zakresie ortografii języka angielskiego.

Miło nam przekazać wiadomość, że I miejsce zajął Olivier,
a Maciek przeszedł do półfinału konkursu.


Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

A. Makarewicz
Wiadomość: KLASA IIC Z WIZYTĄ W KSIĄŻNICY STARGARDZKIEJ...

Dnia 11 maja uczniowie klasy IIc w ramach programu "Książki Naszych Marzeń" odwiedzili Książnicę Stargardzką. Dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dzieci zwiedziły między innymi: wypożyczalnię główną, czytelnię główną i informatorium, dział multimedialny oraz dział dziecięco- młodzieżowy.
Po zapoznaniu się z biblioteką uczestniczyliśmy w zajęciach "Poeci dziecięcej radości". Miały one na celu rozbudzanie zainteresowań poezją oraz zachęcanie do czytania książek. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowiadań i wierszy Natalii Usenko oraz Danuty Wawiłow.
Jak się okazało biblioteka to nie tylko miejsce, w którym mieszkają książki. Jest to miejsce, w którym znajduje się niewielka sala teatralna. Chętne dzieci miały okazję zaprezentować na prawdziwej scenie swoje umiejętności recytatorskie i taneczne. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

N. Kur- Olszyna

GALERIA ZDJĘĆ
Wiadomość: POCZYTAJ MI MAMO, POCZYTAJ MI TATO...

Jestem pewna, że każde dziecko zna przynajmniej jedną baśń H. Ch. Andersena. W końcu jego baśnie doczekały się wielu ekranizacji. Klasa IIc miała okazję poznać jedną z baśni tego autora "Małą syrenkę". Tę piękną historię przeczytał nam tata Oli Fedyniuk - Pan Sebastian. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przysłuchiwały się historii syrenki, która zakochała się w księciu... jeżeli jesteście ciekawi jak naprawdę skończyła się ta historia, to zapraszamy Was do przeczytania oryginalnej wersji baśni...

N. Kur - Olszyna

GALERIA ZDJĘĆ
Wiadomość: WYPRAWA DO KSIĄŻNICY

19 maja klasa 1A wybrała się do Książnicy Stargardzkiej. Niemal dla wszystkich uczniów była to pierwsza wizyta w tym miejscu, ale gorąco zapewniali, że nie ostatnia. Dzieci zwiedziły dział dziecięcy i wzięły udział w zajęciach "Spotkanie z książką". Z ciekawością obejrzały księgozbiór i wysłuchały opowieści o historii książki. Zajrzały do kącika zabawek i do ... akwarium. Spodobało im się przedstawienie o Eli i jej bracie, który nie szanował książek i został za to ukarany oraz wystawa prac dziecięcych pt.: "Bohaterowie ulubionych książek". Miło było obserwować, jak dzieci z ogromnym zainteresowaniem oraz uśmiechem i wypiekami na twarzach oglądały przygotowane dla nich książki. Nie było wątpliwości, że wspomnienie tych chwil na długo pozostanie w ich pamięci.
Po wyjściu z Książnicy wspaniała pogoda zachęciła nas do spaceru po parku i odwiedzenia placu zabaw, gdzie dzieci świetnie się bawiły. Na koniec zrobiliśmy zdjęcia z zabytkami w tle i usiedliśmy na ławeczce dla zakochanych.

Ż. Wieteska-Zygoń

GALERIA
Wiadomość: APEL Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIĄŻKI

13 maja, w Tygodniu BiBliotek odbył się szkolny apel poświęcony książce i jej czytelnikowi.
Książka towarzyszy człowiekowi od chwili, gdy jako małe dziecko wyciąga po raz pierwszy rękę po kolorową historyjkę z obrazkami. W latach szkolnych niesie wiedzę i rozrywkę. W okresie dojrzałości pomaga w samopoznaniu, ukazując życie w różnorodnych jego formach i przejawach. W starości jest nierzadko jedyną pociechą.
Książkę możemy odłożyć na chwilę, zastanowić się nad tym, co przeczytaliśmy, wyłonić z tysięcy zdań to jedno, które zapadnie nam w serce. Wracać do niej tyle razy, ile tylko chcemy i za każdym razem doznawać przejmującej radości, że oto witamy przyjaciela. Dla nas, zwykłych czytelników, ważna jest przede wszystkim treść. W dziełach literackich szukamy odpowiedzi na tysiące pytań, jakie stawia sobie człowiek. A te poszukiwania trwają przez całe nasze życie.
Książka jest ceniona na całym świecie.
2 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Datę tę wybrano nieprzypadkowo - jest to rocznica urodzin jednego z największych baśniopisarzy - Hansa Christiana Andersena.
23 kwietnia od 1996 roku obchodzony jest jako Dzień Książki i Praw Autorskich. Pomysł na to święto wywodzi się z Katalonii, regionu w północno-wschodniej Hiszpanii. Zgodnie z tradycją w dniu św. Jerzego Katalończycy obdarowują bliskie osoby książkami i różami. Święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Data 23 kwietnia to data symboliczna, tego dnia urodzili się lub odeszli znani pisarze, m.in. Cervantes i Szekspir.
Jan Brzechwa - patron naszej szkoły, był najlepszym znawcą prawa autorskiego w Polsce i został wybrany do Międzynarodowej Komisji Prawa Autorskiego.
W 1976 roku Polska przystąpiła do konwencji o przestrzeganiu praw autorskich. Odtąd na polskich książkach, filmach, płytach, kasetach i innych wydawnictwach umieszczany jest znak zastrzeżenia praw autorskich.
Rynek wydawniczy obecnie jest bardzo różnorodny, a jednocześnie bardzo prężny i dynamiczny. Wydawcy prześcigają się w pomysłowości w wydawaniu książek, kto pierwszy, kto najwięcej. Naj - można mnożyć bez końca.
Uczniowie dowiedzieli się ile mierzy największa i najmniejsza książka na świecie, na ile została wyceniona najdroższa książka, jaka książka jest najpopularniejsza na świecie, kto napisał najwięcej powieści, kto pisał pierwsze wiersze dla dzieci w języku polskim... Następnie w sali pojawił się pan Andersen, który opowiedział pokrótce o swoim życiu i zaprosił w "Podróż do krainy bajek".
Uczniowie mogli wysłuchać rozmowy "Książek" z Czytelnikiem i zastanowić się nad słowami Henryka Sienkiewicza, który powiedział:

"Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra!!!

Apel przygotowała p. L. Stefanowicz z klasą VIa (wych. p. M. Osak-Fidelus)
Apel zakończył się miłym akcentem - wręczania nagród biorącym udział w różnych konkursach szkolnych - serdecznie gratulujemy!!!

L. Stefanowicz

GALERIA ZDJĘĆ
Wiadomość: APEL Z OKAZJI DNIA FLAGI PAŃSTWOWEJ I ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

5 maja 2016 roku w naszej szkole odbył się kolejny już Dzień Tradycji. Tym razem obchodziliśmy 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi Państwowej, który przypada 2 maja. W tym dniu Uczniowie klas IV, V i VI, zamiast zwyczajowych lekcji, mieli aktywną lekcję historii.

Dzień rozpoczął się od apelu szkolnego, podczas którego uczniowie klas V i VI zaprezentowali przedstawienie ukazujące wartości jakie przyświecały uchwaleniu pierwszej konstytucji dla naszego kraju. W krótkich scenkach zaprezentowano wydarzenia sprzed 225 lat. Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach o charakterze edukacyjnym oraz plastycznym. Brali udział w prelekcjach przygotowanych przez swoich kolegów i koleżanki, podczas których poznali między innymi okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Poznali też postać króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, jego ówczesną politykę, jak i akty z życia prywatnego monarchy. Nie zabrakło również prelekcji połączonej z krótkim filmem, dotyczących naszych symboli narodowych - godła, flagi i hymnu. Następnie uczniowie przy użyciu patyczków i kolorowego papieru samodzielnie wykonywali flagi Polski. Ponadto poznali historię życia codziennego w czasach uchwalenia naszej pierwszej konstytucji, czyli w XVIII wieku oraz okoliczności uchwalenia konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej - pierwszej konstytucji na świecie będącej wzorem dla ustawy Rzeczypospolitej. Po każdej prelekcji miał miejsce mini quiz sprawdzający wiedzę uczniów z prezentowanych zagadnień.

W ramach Dnia Tradycji zorganizowany został również konkurs na plakat upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Plakaty rozwieszone zostały na holu szkoły zaś swój głos na jeden z nich mógł oddać każdy uczeń i nauczyciel wypełniając specjalną kartę do głosowania.

Zajęcia pozwoliły uczniom poznać lepiej okoliczności uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji oraz towarzyszące im wydarzenia na świecie i w Europie. Przyczyniły się do rozbudzenia w uczniach poczucia patriotyzmu, umiłowania Ojczyzny i poszanowania jej historii.

M. Szauman

GALERIA ZDJĘĆ
Wiadomość: IIB - W KSIĄŻNICY STARGARDZKIEJ

13 maja uczniowie klasy IIb odwiedzili Książnicę Stargardzką, aby wziąć udział w zajęciach "Poeci dziecięcej radości". Miały one na celu rozbudzanie zainteresowania twórczością polskich poetów i zachęcanie do czytania książek.
Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały wierszy Jana Brzechwy i poznały wiele ciekawostek na temat życia swojego patrona. W czasie zajęć poszerzały także wiedzę o życiu i twórczości innego polskiego poety - Juliana Tuwima. Atrakcją na wesoło okazało się inscenizowanie na prawdziwej scenie wiersza pt. "Rzepka", a także możliwość recytowania z pamięci znanych wierszy Jana Brzechwy. Po zajęciach dzieci oglądały wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów stargardzkich szkół, które były ilustracjami do ulubionych książek.
Na zakończenie wizyty można było zapoznać się z księgozbiorem i zasadami jak można zostać czytelnikiem Książnicy, bo przecież wszyscy wiemy, że warto czytać książki.

I. Wysocka

GALERIA ZDJĘĆ
Wiadomość: PODSUMOWANIE "DNI PROMOCJI ZDROWIA" DLA KLAS IV-VI

W tym roku szkolnym od 12 do 25 kwietnia odbywały się "Dni Promocji Zdrowia".
Uczniowie klas IV, V i VI uczestniczyli w różnych zajęciach i konkursach.
Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z zajęć: "Zdrowy styl życia", "Bądź Eko-Trendy", "Ciekawe dlaczego niektórzy ludzie miewają słodszą krew od innych?", "Zachowaj równowagę ", "Kontroluj cukrzycę - ciesz się życiem", "Ciekawe dlaczego hałas nam szkodzi?".
Dziękuję za pomoc i miłą współpracę pani pielęgniarce Małgorzacie Pasadyn.

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie
- Iwona Karpicka

GALERIA ZDJĘĆ
Wiadomość: KONKURS PLASTYCZNY

Dnia 19.04.2016r. odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny dla klas IV-VI pod hasłem: "Kto mi powie, co zrobić, by zachować zdrowie?"
Komisja w składzie p. Małgorzata Pasadyn, p. Iwona Karpicka oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Maciej Ruszkiewicz miała "trudny orzech do zgryzienia", ponieważ wszystkie prace były interesujące, estetycznie wykonane i zgodne z tematyką konkursu.
Po krótkiej naradzie z 38 prac wybrano najlepsze-oto wyniki:

I miejsce Aleksandra Kalinowska kl. Va
II miejsce Hanna Dunianazar kl.Vb
III miejsce Agnieszka Trapczyńska kl. VIa


Wszystkim serdecznie gratuluję! - Iwona Karpicka

GALERIA ZDJĘĆ
Wiadomość: PLEBISCYT NA NAJLEPSZEGO SPORTOWCA SZKOŁY 2015/2016

Dzisiaj została zaktualizowana klasyfikacja na Sportowca SP6. Zapraszamy do zakładki "Plebiscyt na sportowca SP 6" - zobacz jak przedstawia się jej stan na dzień 13 maja 2016r.
 

O szkoleO patronieSymbole szkołyPracownicySukcesyDyrekcjaGrono pedagogicznePielęgniarka szkolnaSamorząd UczniowskiRada RodzicówOgłoszenia dla rodziców

 
 
 
STREFA NAUCZYCIELA